Přinášíme vám krátký úvodní rozhovor s Filipem Jimramovským, předsedou boskovické místní organizace hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a lídrem pro komunální volby v letošním roce. Mluvili jsme o politických ambicích STANu v Boskovicích, jeho vnímání místní politiky i o budoucnosti sportovně-rekreačního areálu Červená zahrada.

1. V Boskovicích je spousta neustále opakovaných témat, mezi těmi nejzásadnějšími jsou například sportovní hala nebo městská knihovna. Obecně se na některých tématech strany shodnou, na některých ale ne. Čím se bude STAN lišit od ostatních?

Starostové a nezávislí se budou od ostatních politických subjektů kandidujících v Boskovicích lišit především komplexními a ucelenými návrhy, jimiž budeme chtít jednotlivé problémy řešit. Jako příklad uvedu již zmíněné téma, a jedno z těch nejpalčivějších, o kterém většina Boskováků už nechce ani slyšet – sportovní halu. Halu, kterou se v našem městě dlouhodobě nedaří postavit. Starostové a nezávislí Boskovice budou chtít koncepčně v etapách revitalizovat celý sportovně-rekreační areál Červená zahrada, jelikož jsme si vědomi toho, že tento ucelený projekt bude mít pro Boskovice a okolí daleko větší přidanou hodnotu než pouhá sportovní hala. A pro takový komplexní projekt se budou také snadněji vyjednávat dotační prostředky.

2. Co dalšího kromě Červené zahrady máte mezi programovými prioritami?

Ve volebním programu pro komunální volby v letošním roce máme celkem pět širších tematických okruhů, kterým budeme věnovat zvýšenou pozornost a které pro Boskovice vidíme jako prioritní. Mezi hlavní programové body Starostů a nezávislých v Boskovicích můžeme zařadit, kromě již výše zmíněné revitalizace areálu Červená zahrada, také vyřešení dopravní problematiky v Boskovicích či situaci okolo boskovické nemocnice. Nerad bych však něco z programu opomenul. Domnívám se, že námi připravený program myslí na všechny skupiny obyvatel Boskovic, ale zároveň obsahuje pouze doopravdy realizovatelné věci a nestavíme tak žádné vzdušné zámky. Kdokoliv si jej může přečíst na našich webových stránkách.

3. STAN už se částečně objevil v posledních volbách, teď ale jdete poprvé jako samostatná jednotka. Jak vy a vaši noví kolegové vnímáte boskovickou politiku? Co chcete v rámci politického jednání a rozhodování změnit?

Starostové a nezávislí budou chtít Boskovickou radnici více otevřít občanům, jelikož si myslíme že otevřenost a transparentnost směrem k veřejnosti by měla být běžnou součástí politické kultury ve 21. století. Moje osobní motivace v Boskovicích směřuje k tomu odblokovat současnou situaci a někam město posunout. Ať se na to podívám z jakéhokoliv úhlu pohledu, za poslední čtyři roky jsme se jako město téměř nikam neposunuli a vnímám aktuální situaci tak, že místní politický kapitál je již lehce vyčerpaný. Stejně tak vnímám u některých komunálních politiků problém s odpovědností za svá rozhodnutí. Aktuálně u nás v Boskovicích nevidím lídra, který by byl schopen vzít odpovědnost v důležitých momentech na svá bedra.

4. Vy máte nedávnou zkušenost z posledních parlamentních voleb. V čem se liší státní politika od komunální? Může vám tato zkušenost pomoci?

Celostátní a komunální politika jsou dvě naprosto odlišné disciplíny, jelikož na celostátní úrovni hraje velkou roli ideové nastavení daného politického subjektu, zatímco na komunální, neboli místní, úrovni o takzvaném koaličním potenciálu velmi často rozhodují osobní animozity či naopak sympatie mezi jednotlivými osobnostmi. Každopádně musím říci, že zkušenosti, které jsem měl možnost sbírat v posledních parlamentních volbách mi velmi pomohly a věřím, že je během letošních komunálních voleb v Boskovicích zužitkuji co možná nejvíce.

5. V roce 2018 jste jako STAN a Sportovci získali 7,87 %. Brali jste to jako úspěch?

Musím přiznat, že v roce 2018 pro nás byl volební výsledek lehkým zklamáním. Rozhodně jsme si tehdy mysleli, že překonáme hranici 10 %. Na druhou stranu dodám, že pozice STANu tehdy nebyla nijak zářivá. Naše hnutí se v roce 2017 sotva probojovalo do Poslanecké sněmovny s 5,18 % a v Boskovicích tehdy v komunálních volbách kandidoval rekordní počet politických subjektů. Nyní jsme však o čtyři roky zkušenější, máme v zádech podporu silné renomované vládní strany a jsme připraveni se poprat o vítězství v letošních komunálních volbách.

6. Co bude úspěchem letos? Bude to jen výhra?

STAN Boskovice chce v letošních komunálních volbách v Boskovicích jako zástupce druhé nejsilnější vládní strany určitě bojovat o vítězství. A myslíme, že na to máme. Cítíme, že naše město potřebuje novou energii, která Boskovice rozhýbe a uděláme vše pro to, abychom v komunálních volbách uspěli.

Sdílejte tento článek se svými přáteli: